100. výročí narození Bohumila Hrabala a novinářská fretka

Ahoj!

Máme pátek, 28.3., a na tento den připadá 100. výročí narození známého českého spisovatele Bohumila Hrabala. Myslím,že není člověk, který by neznal legendární Postřižiny, nejúspěšnější dílo Ostře sledované vlaky a v neposlední řadě Obsluhoval jsem anglického krále.

Pan Bohumil Hrabal se roku 1914 narodil v Brně. Své dětství ale prožil v Nymburce a Polné, tam také vystudoval povinnou školní docházku a složil maturitu. Poté pokračoval ve studiích na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Byl úředníkem, traťovým dělníkem, dokonce i výpravčím.

Hrabalovo nejslavnější dílo
Co se jeho literárního života týče, začal tvořit již za vysokoškolských let. Právě na vysoké škole začaly vznikat jeho první básnické sbírky, mezi něž se řadila lyrická sbírka Ztracená ulička. Ta ale byla "roztříštěna" po komunistickém převratu v roce 1948. V roce 1991 vyšly sbírky Básnění a Židovský svícen, byly plné surrealistických veršů a poetismu. Tato dvě dílka byla napsána před válkou, nicméně vydána byla až o mnoho, mnoho let později. Roku 1963 vydal svou první (!) knihu Perlička na dně (povídkový soubor). V roce 1965 vychází Ostře sledované vlaky a dílo Inzerát na dům, ve kterém již nechci bydlet. V obou dílech Hrabal podává syrový obraz tehdejší společnosti v padesátých letech. Po okupaci ČSR vojsky Varšavské smlouvy Hrabal nesměl publikovat. I přes zákaz Hrabal dále tvořil a v roce 1974 vyšel román Obsluhoval jsem anglického krále. Roku 1976 pak vznikla trilogie Postřižiny a další díla, která postupně vycházela později. Řada jeho děl byla i zfilmována.* * * * *

Já osobně jsem se ještě nedostala k žádné z jeho knih (to je ostuda!), nicméně se chystám na Postřižiny, Ostře sledované vlaky jsem měla možnost vidět jako filmovou adaptaci. Po dlouhém výslechu kamarádky, která četla knihu, jsem usoudila (spíš si opět potvrdila), že kniha je a bude vždy lepší. Ale všechno má svá pro a proti a když jsem viděla film, už si nehodlám číst knížku. Ale na Postřižiny se těším, ty jsem zase pro změnu neviděla v televizi :D.

Mimoto se na mnoha místech republiky konají (už spíš konaly) akce, které mají posloužit jako připomínka života Bohumila Hrabala a jeho tvorby. Např. Vzpomínání na Bohumila Hrabala v Hálkově městském divadle v Nymburce, Hrabal v Lucerně - premiéra filmu režiséra Olivera Maliny Morgensterna s názvem Takže se stalo, že… , Čtení na Humnech a křest piva - pivovar Nymburk pokřtil zbrusu nové Hrabalovo jubilejní pivo, které bylo připraveno speciálně ke 100. výročí, nebo představení Ostře sledované vlaky v Mahenově divadle v Brně - divadelní inscenace režiséra Iva Krobota.

A abych trošku odbočila, dnes jsem vytvořila novou automatizaci, a sice šlo o situaci v angličtině, kdy nám paní učitelka položila otázku, jak se "odborně" nazývá informace, která není pravdivá. A mě nenapadlo říct nic lepšího, než: "Počkejte, mám to na jazyku, ano! Novinářská fretka!" Inu, čeština je jazyk bohatý, a je potřeba se též zapojit do jeho rozvoje. Nicméně prudký výbuch smíchu ve třídě ukázal, že se toto slovní spojení do slovníku češtiny jen tak nedostane...* * * * *

A co vy? Máte načteno od Hrabala? Nebo pro mě máte nějaké peprné přeřeknutí? 

Ad-Libri

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji Vám za každý názor, připomínku či nápad :)